ورود به سایت   عضویت
ورود به سایت

آنچه باید در مورد ورزش و دیابت بدانید

 همانطور که می دانید ورزش در کنار تغذیه مناسب و مصرف منظم دارو (قرص یا انسولین) سبب کنترل قند خون شما خواهد شد. یک فرد دیابتی باید با فراگیری آموزش لازم و به کمک کنترل روزانه قند خون و ادرار، بین فعالیت بدنی، غذا و داروی خود تعادل مناسب ایجاد کند تا نه تنها از افزایش قند خون خود جلوگیری

دیابت و درگیری اندام های تحتانی

مي‌دانيم كه ديابت بيماري مزمني است که در اثر كاهش يا فقدان ترشح انسولين در بدن يا به‌دنبال عدم توانايي بدن در استفاده از انسولين به‌وجود مي‌آيد. انسولين ماده مهمي است كه از غده لوزالمعده ترشح مي‌شود و در تبديل غذا به انرژي مورد نياز ما نقش به‌‌سزايي دارد.

کدام ورزش‌ها برای دیابت مفیدند و کدام مضر

اگر شما دیابت دارید یکی از بهترین چیزهایی که برای شما لازم است، فعالیت بدنی است. یک برنامه ورزشی منظم و ممتد می تواند قند خون شما را تثبیت کند، نیاز به دارو و انسولین را کاهش می دهد و تغییرات وزن را کنترل می کند.

گام های موثر برای پیشگیری از دیابت

آمارهایی که سازمان‌های جهانی در خصوص مبتلایان به دیابت ارائه می‌دهند چندان امیدوار کننده نیست. متأسفانه حدود 350 میلیون نفر در سرتاسر جهان از این بیماری رنج می‌برند. این به این معنی خواهد بود که روز به روز آمار حملات قلبی و سکته های مغزی افزایش خواهد یافت و امید به زندگی و طول عمر انسان‌ها کم

اهمیت ورزش در دیابت

ورزش در درمان ديابت بسيار موثر است، زيرا نه تنها باعث پائين آوردن قند خون و كاهش مقاومت به انسولين مي شود، بلكه ريسك بيماريهاي قلبي عروقي را نيز مي كاهد و نياز به دارو در ديابت نوع 2 را نيز كاهش مي دهد.

چاقی و ابتلا به دیابت

 محققان دانشگاه میشیگان آمریکا در آخرین نشریه خود اعلام کردند: افزایش سطح BMI (شاخص اضافه وزن) در طول سال های عمر، خطر بروز دیابت نوع دو را به طور چشمگیری افزایش می دهد. از دیگر فاکتور های موثر می توان نژاد و سن را نام برد.

چه میزان پیاده‌روی‌ برای کنترل دیابت و چاقی مورد نیاز است؟

طبق مطالعات انجام گرفته روی بیماران دیابتی، کمی‌افزایش پیاده‌روی روزانه می‌تواند به کنترل بیماری دیابت نوع 2 کمک کند، اما افراد چاقی که قصد کاهش وزن دارند، بیشتر از آن چیزی که تصور می‌کنند باید ورزش کنند.

افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع دو با کمبود ویتامین D

طی آخرین مطالعات انجام شده بر روی کودکان، محققان دریافتند که سطح ویتامین Dدر کودکان دارای اضافه وزن نسبت به سایر کودکان پایین تر بوده، که این امر با افزایش میزان بروز دیابت نوع دو در این کودکان همراه است.

چگونه مي‌توانيد خطر ابتلا به دیابت را كمتر كنيد ؟

برخي از عوامل خطر مانند سن يا ارث قابل دخل و تصرف نيستند ولي تمركز بايد بر آنهائي كه قابل تغييرند باشد.  

دیابت چیست و چگونه باید با آن مقابله کرد؟

 دیابت یک اختلال در سوخت و ساز( متابولیسم ) بدن است. در حالت طبیعی، غذا در معده تبدیل به گلوکز یا قند خون می شود. قند از معده وارد جریان خون می شود. لوزالمعده ( پانکراس ) هورمون انسولین را ترشح می کند و این هورمون باعث می شود قند از جریان خون وارد سلول های بدن شود. در نتیجه مقدار قند خون

راه هاي پيشگيري از ديابت

 ديابت يکي از انواع بيماري هاي رايج و رو به رشد دنياي مدرن امروزي است که بيشتر ناشي از تغيير سبک زندگي و نوع تغذيه ي افراد است. هم اکنون تعداد قابل توجهي از افراد مبتلا به ديابت هستند و تعداد بي شماري نيز در زمره ي افراد پيش ديابتي قرار مي گيرند.

کنترل و پیشگیری از ديابت با ورزش و فعالیت بدنی

   خطر ديابت نوع 2 بيشتر در کساني است که اضافه وزن داشته و يا از نظر فيزيکي غير فعال هستند. اين وضعيت نياز براي طرح و اجراي مداخلات لازم براي کاهش خطر در اين گونه بيماران را مشخص مي سازد.

اهمیت کاهش وزن در پیشگیری از دیابت

 اگر شما نیز اضافه وزن دارید باید بدانید که کاهش حتی چند کیلوگرم از وزن فعلی تأثیرات بسیار مثبتی در پایین آوردن قند چربی خون و نیز احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی دارد. شما بر اساس قد وزن و میزان فعالیتی که انجام می دهید به مقدار معینی (کالری) نیاز دارید.

عوامل ابتلا به دیابت عدم تحرک ، ورزش و تغذيه نامناسب

         معاونت دانشگاه علوم پزشکي بابل گفت : توجه به کودکان وعدم مشاجره و اختلافات خانواد‌گي و ايجاد محفل گرم و صميمي براي فرزندان عامل مهمي در جلوگيري از تمايل کودکان به مصرف سيگاراست.